Rå Tigerøje
39,00 kr. – 49,00 kr.Prisinterval: 39,00 kr. til 49,00 kr.
Mål:
- Lille: 40-69 gram
- Mellem: 70-90 gram
Sælges uspecificeret. Prisen er for én.
Chakra: Solar plexus, Hara & Rod.
Stjernetegn: Tvilling
Rens: Røgelse, måneskind & Selenit
Alle sten og krystaller er unikke. Der kan forkomme små ridser og ujævnheder.
Vi vælger intuitivt den helt rigtige for dig.
Velkommen til vores udvalg af Rå Tigerøje
Rå Tigerøje – Beskyttelse og Indre Styrke
Hvad er Rå Tigerøje?
Rå tigerøje er en fascinerende ædelsten kendt for sine karakteristiske gyldne og brune bånd, der minder om øjet på en tiger. Denne sten udstråler en varm, glødende energi, som har gjort den populær i århundreder. Tigerøje findes hovedsageligt i Sydafrika, Australien og Indien og er elsket for både sin æstetiske skønhed og sine metafysiske egenskaber.
Egenskaber og Betydning
Rå tigerøje siges at være en kraftfuld beskyttelsessten, som hjælper med at afværge negativ energi og skabe balance. Den er kendt for at fremme indre styrke, mod og selvtillid, hvilket gør den til et ideelt valg for dem, der søger at styrke deres personlige power og overvinde udfordringer. Tigerøje menes også at hjælpe med jordforbindelse og bringe klarhed i beslutningsprocesser.
Anvendelsesområder
Rå tigerøje bruges ofte i smykker som halskæder, armbånd, ringe og øreringe, hvor dens unikke farve og striber virkelig kan komme til deres ret. Udover smykker er tigerøje også populær som dekorativ sten i hjemmet eller på kontoret. Mange placerer tigerøje på skrivebordet eller i stuen for at drage fordel af dens beskyttende og styrkende energi. Den er også et populært valg til meditation og energiarbejde, hvor dens evne til at bringe ro og fokus værdsættes højt.
Sådan passer du på din Rå Tigerøje
For at bevare skønheden og energien i din rå tigerøje, er det vigtigt at rense stenen regelmæssigt. Skyl den under lunkent vand og tør den forsigtigt med en blød klud for at fjerne støv og ophobede energier. Undgå at udsætte stenen for stærke kemikalier eller langvarig direkte sollys, da dette kan påvirke dens farve og glans.
Hvorfor Vælge Rå Tigerøje?
At vælge rå tigerøje er at vælge en sten, der kombinerer naturlig skønhed med kraftfulde beskyttende og styrkende egenskaber. Dens unikke gyldne og brune bånd gør den til en attraktiv tilføjelse til enhver stensamling eller som et stilfuldt element i dit hjem. Med dens evne til at beskytte mod negativ energi og styrke indre mod, er tigerøje det perfekte valg for dem, der søger balance og personlig vækst.
Køb Rå Tigerøje i Dag
Uanset om du ønsker at forbedre dit hjemmemiljø, finde en unik gave, eller styrke din personlige power og fokus, er rå tiger-øje et fremragende valg. Udforsk vores udvalg af højkvalitets rå tigerøje og oplev den magi og energi, som denne utrolige sten kan bringe ind i dit liv.
Oplev kraften og skønheden i rå tiger-øje og lad denne strålende sten bringe lys og styrke til dine daglige oplevelser!
Du kan finde alle vores lommesten lige her
Du kan finde os på Instagram Lige her
| Størrelse | Lille, Mellem, Mini, Stor |
|---|
Hos Soul Crystal betyder det rigtig meget for os, hvor vores krystaller kommer fra. Ikke kun hvordan de ser ud, men hele rejsen bag dem – fra de bliver fundet i jorden, til de ender hjemme hos dig.
Vi køber krystaller fra flere steder i verden, og for os handler det ikke bare om at finde de smukkeste krystaller i høj kvalitet. Det handler mindst lige så meget om, hvem vi køber dem af, og hvordan de er blevet udvundet. Derfor vælger vi vores samarbejdspartnere med stor omtanke, og vi foretrækker at handle så tæt på kilden som muligt.
Vi rejser også gerne ud selv for at møde vores leverandører ansigt til ansigt. Det giver noget helt andet end bare at bestille hjem – vi får en fornemmelse af menneskene bag, måden de arbejder på og de forhold, krystallerne kommer fra. Det betyder meget for os at kunne stå inde for det, vi sælger, og at vi kan mærke, at det hele hænger sammen.
Samtidig prøver vi at tænke lidt anderledes, når det kommer til selve udvindingen. Vi har flere gange opkøbt ældre lagre af krystaller, som allerede er blevet fundet for mange år siden. På den måde kan de komme ud i verden og blive brugt, uden at der nødvendigvis skal graves nye op hele tiden. Det føles som en mere ansvarlig måde at gøre det på, og som noget der giver mening for os.
Fair trade
Vi vil også gerne være ærlige omkring, at krystalbranchen ikke er sort/hvid. Der findes ikke et officielt “fair trade” certifikat for krystaller, og det betyder, at ingen kan garantere hele kæden 100%. Derfor mener vi også, at det vigtigste er at tage stilling og gøre sig umage, fremfor bare at antage at alt er i orden.
Vi stiller spørgsmål, vi vælger til og fra, og vi siger nej, hvis noget ikke føles rigtigt. Nogle gange betyder det også, at vi ikke tager bestemte krystaller hjem, selvom vi ved, de kunne sælge godt. For os er det vigtigere, at det føles rigtigt, end at have mest muligt på hylderne.
Når du køber en krystal hos os, er det derfor ikke bare noget, der er valgt ud fra udseende. Det er også valgt med omtanke for menneskerne bag, for processen og for den måde, den er blevet til på. Det er en del af det, vi gerne vil give videre.
Miljøhensyn
Når vi sender din pakke, pakker vi den ind i papir, der er FSC-certificeret – eller vi genanvender det papir og plast, som vi selv har modtaget vores krystaller i. Vi genbruger også bobleplast, så det får et ekstra liv, i stedet for bare at blive smidt ud.
Du kan derfor godt opleve, at din pakke kommer i en kasse, der har været brugt før, og måske ikke er en fryd for øjet.
Til gengæld giver det bedre mening for os – og heldigvis er det indholdet, der tæller.
For os hænger det hele sammen – krystaller, energi og den måde, de bliver til på. Og det er noget, vi tager med i alt, vi gør 🤍







